FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$1,200.00 each / $4,800.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Artem |
| Wheel Model | NOVUS |
| Wheel Size | 24x14 |
| Wheel Diameter | 24 Inch |
| Wheel Width | 14 Inches |
| Wheel Offset | -76mm |
| Wheel Backspacing | 4.508 Inch, 114.5mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Finish | Polished, Mirrored |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
| Wheel Weight | Not Available |
| Wheel Hub Bore Size | 106.20mm |
Artem Novus Polished 6-Lug Wheel; 24x14; -76mm Offset Sporting a gleaming silver finish, this wheel adds a touch of elegance and versatility to any vehicle. Built by Artem, the Novus reflects the brand's commitment to quality craftsmanship and attention to detail. Whether for daily driving or weekend adventures, this wheel adds a polished, custom look to your ride.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 24x14 Artem Novus Polished 6-Lug Wheel; 24x14; -76mm Offset is completed in a striking polished finish that will be the envy of everyone. For added durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Artem Novus Polished 6-Lug Wheel; 24x14; -76mm Offset features a backspacing of 4.508 Inch, 114.5mm and a bolt pattern of 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2007-2014 Tahoe models and is sold individually.
Artem AF01-2414655-76P
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2007-2014 Tahoe with 24x14 -76mm Wheels