FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$288.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Yokohama |
| Tire Model | Geolandar X-A/T |
| Tire Type | All-Terrain |
| Tire Size | 32" - LT265/75R16 |
| Tire Diameter | 32 |
| Tire Load Index | 120 (3086 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | E |
| Tire Tread Depth | 17/32" |
| Tire Revs Per Mile | 631 |
| Tire Speed Rating | (Q) Up to 99mph |
| Tire Weight | 55 |
| Wheel Diameter | 16 |
Description. From peak to pavement and everywhere in between, the GEOLANDAR X-AT is built to conquer serious off-road terrain without compromising on-road comfort. And with a 45,000-Mile Limited Treadwear Warranty, a quieter ride and unique dual sidewall design, the GEOLANDAR X-AT provides extreme versatility so you can go farther with confidence.
Yokohama 110116002
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Sponsored