FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$505.93 each / $2,023.72 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Vortek Off-Road |
| Wheel Model | VRT-601 |
| Wheel Size | 20x10 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 10 Inches |
| Wheel Offset | -12mm |
| Wheel Backspacing | 5.028 Inch, 127.7mm |
| Wheel Style | Simulated Beadlock |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
Vortek Off-Road Wheels VRT-601 Series 20x10 Wheel. Vortek Off-Road Wheels VRT-601 Series Wheel features a twelve spoke design with simulated hardware accents around the outer lip for aggressive good looks. A Vortek Off-Road Wheel branded center cap is included. This VRT-601 Series Wheel is perfectly suited for all applications.
Matte Black Finish. This 20x10 Vortek Off-Road Wheels VRT-601 Series Wheel is completed in a high quality black finish for an aggressive appearance that will make others green with envy. For added protection and good looks, this Wheel features a durable, matte clear coat that is tough enough to stand up against the hazards of everyday driving - including road chips and pitting.
One-Piece Cast Aluminum Construction. This Vortek Off-Road Wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring a molten aluminum alloy into a wheel mold or form utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This Vortek Off-Road VRT-601 Matte Black 6-Lug Wheel; 20x10; -12mm Offset; 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) is designed to fit 2007-2014 Chevrolet Tahoe models. Sold individually.
Vortek Off-Road 601201057-12MB
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2007-2014 Tahoe with 20x10 -12mm Wheels