FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$391.92 each / $1,567.68 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | OE Revolution |
| Wheel Model | C-08 |
| Wheel Size | 22x9 |
| Wheel Diameter | 22 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 31mm |
| Wheel Backspacing | 6.22 Inch, 158mm |
| Wheel Style | OE Style |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
OE Revolution C-08 Silver with Black Inserts 6-Lug Wheel; 22x9; 31mm Offset is a visually striking choice, offering a combination of rugged durability and modern styling. Its design complements off-road and sporty vehicles alike, enhancing the overall aesthetic appeal.
This 22x9 OE Revolution C-08 Silver with Black Inserts 6-Lug Wheel; 22x9; 31mm Offset underwent thorough testing to make sure the finish was not only aesthetically pleasing, but also able to withstand the rigors of daily driving.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application. This OE Revolution C-2008 Silver with Black Inserts 6-Lug Wheel; 22x9; 31mm Offset, with a backspacing of 6.22 Inch, 158mm and a bolt pattern of 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch), ensures precise alignment and enhanced driving stability. Designed to fit 2021-2026 Tahoe models, this wheel is sold individually.
OE Revolution C08-2290655+31SBIS
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2021-2026 Tahoe with 22x9 31mm Wheels