FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$547.00 each / $2,188.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Niche |
| Wheel Model | Future |
| Wheel Size | 22x9.5 |
| Wheel Diameter | 22 Inch |
| Wheel Width | 9.50 Inches |
| Wheel Offset | 30mm |
| Wheel Backspacing | 6.431 Inch, 163.3mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
| Wheel Weight | 41 |
| Wheel Hub Bore Size | 106.10mm |
Niche Wheels Future Series 22x9.5 Wheel. Niche Wheels Future Series Wheel features a slightly concaved face with a straight seven spoke design that extends to the outer lip to exaggerate its over all size. A Niche Wheel branded center cap is included. This Future Series Wheel is perfectly suited for all applications.
Gloss Black Finish. This 22x9.5 Niche Wheels Future Series Wheel is completed in a high quality black finish for an aggressive appearance that will make others green with envy. For added protection and good looks, this Wheel features a durable, gloss clear coat that is tough enough to stand up against the hazards of everyday driving - including road chips and pitting.
One-Piece Cast Aluminum Construction. This Niche Wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring a molten aluminum alloy into a wheel mold or form utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This Niche Future Gloss Black 6-Lug Wheel; 22x9.5; 30mm Offset; 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) is designed to fit 2007-2014 Chevrolet Tahoe models. Sold individually.
Niche M230229584+30
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2007-2014 Tahoe with 22x9.5 30mm Wheels