FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$310.00 each / $1,240.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Moto Metal |
| Wheel Model | Legacy |
| Wheel Size | 20x9 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 20mm |
| Wheel Backspacing | 5.787 Inch, 147mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
Moto Metal Legacy Series 20x9 Wheel. Moto Metal's Legacy Series Wheel features an eight spoke V design with a smooth lip and barrel for rugged good looks. A Moto Metal branded center cap is included. This Legacy Series Wheel is perfectly suited for both street and off-road applications.
Gloss Black Finish. This 20x9 Moto Metal Legacy Series Wheel is completed in a high quality, gloss black finish for aggressive good looks that everyone will envy. For added protection and good looks, this Wheel features a durable clear coat that is tough enough to stand up against the hazards of everyday driving - including road chips and pitting.
One-Piece Cast Aluminum Construction. Moto Metal's One-Piece aluminum Wheels are manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring a molten aluminum alloy into a wheel mold or form utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This Gloss Black 6-Lug Wheel; 20x9; 20mm Offset; 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) is designed to fit 2007-2014 Chevrolet Tahoe models. Sold individually.
Moto Metal MO810BX20906720
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2007-2014 Tahoe with 20x9 20mm Wheels