FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$544.16
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Mickey Thompson |
| Tire Model | Baja Boss |
| Tire Type | Mud-Terrain |
| Tire Size | 37" - 37x12.50R17 |
| Tire Diameter | 37 |
| Tire Load Index | 124 (3527 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | D |
| Tire Tread Depth | 21/32" |
| Tire Revs Per Mile | 548 |
| Tire Speed Rating | (U) Up to 124mph |
| Tire Weight | 81 |
| Wheel Diameter | 17 |
| UTQG Tire Rating | N/A |
| Tire Tread Pattern | Non-Directional |
| Minimum Wheel Width | 8.5" |
| Maximum Wheel Width | 11" |
Description. The Baja Boss M/T is an ultra-premium Extreme Mud Terrain radial tire featuring an asymmetric tread pattern and our PowerPly XD 3-ply sidewall construction
Mickey Thompson 331111004
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Sponsored