FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$299.00 each / $1,196.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Metal FX Offroad |
| Wheel Model | Outlaw |
| Wheel Size | 17x8.5 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 8.50 Inches |
| Wheel Offset | 0mm |
| Wheel Backspacing | 4.75 Inch, 120.6mm |
| Wheel Style | Simulated Beadlock |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
Description. We're stoked to introduce our latest truck cast wheel - OUTLAW! Designed to tackle any terrain with style and power at an affordable price. The Metal FX Outlaw sports a tough 12 spoke design with an undercut simulated beadlock ring for unrestricted draining of debris. We're also making these with stainless steel beadlock bolts - allowing you to refinish them to your heart's desire.
Metal FX Offroad 78525
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2007-2014 Tahoe with 17x8.5 0mm Wheels