FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$422.40 each / $1,689.60 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Built Off Road |
| Wheel Model | BTO-4 |
| Wheel Size | 20x9 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 0mm |
| Wheel Backspacing | 5 Inch, 127mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
Description. Before the release of Built Off Road’s BTO4, class and concavity never looked so sleek. The demand for an attractive, luxurious styled wheel has finally been revealed with an affordability factor that no other wheel manufacturer has offered. Endorsed by our customers and superior to its competition, the BTO4 will undoubtedly make a lasting impression. This wheel maintains its popularity on purpose. The BTO4 offers your 5 and 6 lug applications a 2900lb rating and a 3900lb rating for 8 lug applications.
Built Off Road 20912H-0BT04BM
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2007-2014 Tahoe with 20x9 0mm Wheels