FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
-10% $193.49 Was $214.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Atturo |
| Tire Model | Trail Blade X/T |
| Tire Type | Mud-Terrain |
| Tire Size | 32" - 285/55R20 |
| Tire Diameter | 32 |
| Tire Load Index | 122 (3307 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | E |
| Tire Tread Depth | 18/32" |
| Tire Revs Per Mile | 619 |
| Tire Speed Rating | (Q) Up to 99mph |
| Tire Weight | 59 |
| Wheel Diameter | 20 |
| UTQG Tire Rating | N/A |
| Tire Tread Pattern | Non-Directional |
| Minimum Wheel Width | 8" |
| Maximum Wheel Width | 10" |
Description. The Trail Blade X/T is a new type of multi-terrain tire. As another collaboration with Quartermaster Knives, the X/T cuts into the segment between traditional M/T and A/T tires. It offers the open shoulder and sidewall tread lugs of a mud terrain, combined with the off road ability of an all-terrain and the road feel of a highway tire. The design and variety of sizes brings a whole new look to SUV, Cross Overs and pickups as never before.
Atturo TBXT-HFJR3LA
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Sponsored