FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$293.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | AMP |
| Tire Model | Terrain Attack A/T A |
| Tire Type | All-Terrain |
| Tire Size | 33" - 305/55R20 |
| Tire Diameter | 33 |
| Tire Load Index | 121 (3197 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | D |
| Tire Tread Depth | 15/32" |
| Tire Revs Per Mile | 608 |
| Tire Speed Rating | (S) Up to 112mph |
| Tire Weight | 63.29 |
Description. With an off-road attitude and smooth on-road characteristics, the AMP Terrain Attack A/T A is the ultimate adventure tire. The performance tread design features a multi-block pattern that delivers stable control in a wide variety of environments and terrain. With a large selection of sizing and a 40,000 mile warranty, let the Terrain Attack take you on every journey.
AMP 305-5520AMP/CA3
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box