FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$1,179.00 each / $4,716.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | American Force |
| Wheel Model | 74 Octane SS |
| Wheel Size | 22x10 |
| Wheel Diameter | 22 Inch |
| Wheel Width | 10 Inches |
| Wheel Offset | -25mm |
| Wheel Backspacing | 4.516 Inch, 114.7mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
| Wheel Weight | 50 |
| Wheel Hub Bore Size | 78.10mm |
American Force Wheels 74 Octane SS Series 22x10 Wheel. American Force Wheels 74 Octane SS Series Wheel features a directional style swept spoke design with simulated bead lock accents around the circumference of the lip for rugged good looks. An American Force Wheel branded center cap is included. This 74 Octane SS Series Wheel is perfectly suited for all applications.
Gloss Black Finish with Machined Accents. This 22x10 American Force Wheels 74 Octane SS Series Wheel is completed in a high quality black finish with machined accents for a striking contrast in appearance that everyone will envy. For added protection and good looks, this Wheel features a durable, gloss clear coat that is tough enough to stand up against the hazards of everyday driving - including road chips and pitting.
One-Piece Forged Aluminum Construction. This American Force Wheel is manufactured from a solid block of 6061 aluminum that under extreme temperature and pressure takes the shape of the wheel mold. This makes the metal denser, more uniform and stronger when compared to a standard cast wheel. The wheel is then precisely CNC machined into its final shape.
Application. This American Force 74 Octane SS Gloss Black Machined 6-Lug Wheel; 22x10; -25mm Offset; 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) is designed to fit 2007-2014 Chevrolet Tahoe models. Sold individually.
American Force AFTG74LR78-2-20
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2007-2014 Tahoe with 22x10 -25mm Wheels