FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$502.00 each / $2,008.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Vision Wheel |
| Wheel Model | Rocker |
| Wheel Size | 20x10 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 10 Inches |
| Wheel Offset | -25mm |
| Wheel Backspacing | 4.516 Inch, 114.8mm |
| Wheel Style | Simulated Beadlock |
| Wheel Color | Chrome |
| Wheel Finish | Polished, Mirrored |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 8 x 170mm (8 x 6.69-Inch) |
| Wheel Weight | Not Available |
| Wheel Hub Bore Size | 125.20mm |
Vision Off-Road Rocker Chrome 8-Lug Wheel; 20x10; -25mm Offset The Vision Off-Road Rocker Chrome 8-Lug Wheel showcases a blend of race-inspired aesthetics, ideal for those seeking a premium and robust appearance. Its design complements various vehicle styles, adding sophistication.
The 20x10 Vision Off-Road Rocker Chrome 8-Lug Wheel underwent a 3-step plating process that includes copper, nickel, and chrome.
One-Piece Cast Wheel. This wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring molten aluminum alloy into a wheel mold or form and utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This Vision Off-Road Rocker Chrome 8-Lug Wheel; 20x10; -25mm Offset, with a backspace of 4.516 Inch, 114.8mm and bolt pattern of 8 x 170mm (8 x 6.69-Inch), ensures optimal alignment and driving stability. It is designed to fit 2011 models. Sold individually.
Vision Wheel 412-20070C-25
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2011-2016 F-250 with 20x10 -25mm Wheels