Tech Guides:
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$369.99 each / $1,479.96 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Wheel Model | Sierra Style |
| Wheel Size | 22x9 |
| Wheel Diameter | 22 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Stance | Flush |
| Wheel Offset | 28mm |
| Wheel Backspacing | 6.103 Inch, 155.1mm |
| Wheel Style | OE Style |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
OE Wheels Next Gen Sierra Style Hyper Black with Chrome Insert 6-Lug Wheel; 22x9; 28mm Offset. Enhance your vehicle's look with the OE Wheels Next Gen Sierra Style Hyper Black with Chrome Insert 6-Lug Wheel. This premium wheel adds a touch of elegance and class to your vehicle, complementing its sophisticated aesthetic.
The 22x9 OE Wheels Next Gen Sierra Style Hyper Black with Chrome Insert 6-Lug Wheel; 22x9; 28mm Offset is in a Hyper Dark finish - a process of painting the wheel, polishing, and then applying a metallic clear coat, to create an amazing dark "liquid mercury" effect that changes from gunmetal to black chrome in different lighting conditions.
One-Piece Cast Wheel. This wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring molten aluminum alloy into a wheel mold or form and utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This OE Wheels Next Gen Sierra Style Hyper Black with Chrome Insert 6-Lug Wheel; 22x9; 28mm Offset, with a backspacing of 6.103 Inch, 155.1mm and a bolt pattern of 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch), is designed to fit 2019-2026 Silverado 1500 models. Sold individually, it's an ideal choice for those seeking to elevate their vehicle's appearance and performance.
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Tech Guides:
Wheel & Tire Fitments For 2019-2026 Silverado 1500 with 22x9 28mm Wheels