FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$514.99 each / $2,059.96 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Wheel Model | RV-202 |
| Wheel Size | 20x9 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Stance | Stock |
| Wheel Offset | 0mm |
| Wheel Backspacing | 5 Inch, 127mm |
| Wheel Style | Simulated Beadlock |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 8 x 170mm (8 x 6.69-Inch) |
Revenge Off-Road Wheels RV-202 Series 20x9 Wheel. Revenge Off-Road Wheels RV-202 Series Wheel features a rugged eight spoke Y design with simulated hardware accents around the lip for aggressive good looks. A Revenge Off-Road Wheel branded center cap is included. This RV-202 Series Wheel is perfectly suited for all applications.
Black Finish with Red Milled Accents. This 20x9 Revenge Off-Road Wheels RV-202 Series Wheel is completed in a high quality black finish with red milled accents for a striking contrast in appearance that everyone will envy. For added protection and good looks, this Wheel features a durable clear coat that is tough enough to stand up against the hazards of everyday driving - including road chips and pitting.
One-Piece Cast Aluminum Construction. This Revenge Off-Road Wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring a molten aluminum alloy into a wheel mold or form utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This Revenge Off-Road Wheels RV-202 Black and Red Milled 8-Lug Wheel; 20x9; 0mm Offset; 8 x 170mm (8 x 6.69-Inch) is designed to fit 2011-2016 Ford F-250 Super Duty models. Sold individually.
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2011-2016 F-250 with 20x9 0mm Wheels