Tech Guides:
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$312.98 each / $1,251.92 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Race Star |
| Wheel Model | 93 Truck Star |
| Wheel Size | 17x9.5 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 9.50 Inches |
| Wheel Stance | Flush |
| Wheel Offset | 25mm |
| Wheel Backspacing | 6.235 Inch, 158.4mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
Race Star 93 Truck Star Gloss Black 6-Lug Wheel; 17x9.5 exudes an aesthetic allure that complements a range of vehicle styles. With its design rooted in Race Star craftsmanship, this wheel accentuates your vehicle's elegant stance.
The 17x9.5 Race Star 93 Truck Star Gloss Black 6-Lug Wheel is completed in a high-quality black finish for an aggressive appearance that will make everyone green with envy.
One-Piece Cast Wheel. This wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring molten aluminum alloy into a wheel mold or form and utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This Race Star 93 Truck Star Gloss Black 6-Lug Wheel; 17x9.5; 25mm Offset with a backspace of 6.235 Inch, 158.4mm; and bolt pattern of 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch), contributes to alignment, driving stability, and ensures a perfect fit with the vehicle model. Designed to fit the 1999-2006 Silverado 1500. Sold individually.
Race Star 93-795852B
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Tech Guides:
Wheel & Tire Fitments For 1999-2006 Silverado 1500 with 17x9.5 25mm Wheels