FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$510.00 each / $2,040.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Fuel Wheels |
| Wheel Model | Darkstar |
| Wheel Size | 22x10 |
| Wheel Diameter | 22 Inch |
| Wheel Width | 10 Inches |
| Wheel Offset | -18mm |
| Wheel Backspacing | 4.791 Inch, 121.7mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 8 x 170mm (8 x 6.69-Inch) |
| Wheel Weight | 45.9 |
| Wheel Hub Bore Size | 125.10mm |
Fuel Wheels Darkstar Matte Black with Gloss Black Lip 8-Lug Wheel; 22x10 exudes an aesthetic appeal that seamlessly complements various vehicle styles. Manufactured by Fuel Wheels, its design emphasizes a premium and robust look, making it an ideal choice for those aiming to elevate their vehicle's appearance.
The 22x10 Fuel Wheels Darkstar Matte Black with Gloss Black Lip 8-Lug Wheel is completed in a high-quality black finish for an aggressive appearance that will make everyone green with envy. For added protection and good looks, this Wheel features a durable, matte clear coat finish that is tough enough to stand up against the hazards of everyday driving - including road chips, pitting and road salt. There is a gloss black lip to drive home the style.
One-Piece Cast Wheel. This wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring molten aluminum alloy into a wheel mold or form and utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application This F-250 Super Duty Darkstar Matte Black with Gloss Black Lip 8-Lug Wheel; 22x10; -18mm Offset, with a backspace of 4.791 Inch, 121.7mm and bolt pattern of 8 x 170mm (8 x 6.69-Inch), ensures optimal alignment and driving stability. It is specifically designed to fit the 2017-2022 F-250 Super Duty models and is sold individually.
Fuel Wheels FC853MB22108718N
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2017-2022 F-250 with 22x10 -18mm Wheels