FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$520.00 each / $2,080.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Fuel Wheels |
| Wheel Model | Mutiny |
| Wheel Size | 20x10 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 10 Inches |
| Wheel Stance | Aggressive |
| Wheel Offset | -18mm |
| Wheel Backspacing | 4.791 Inch, 121.7mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 8 x 170mm (8 x 6.69-Inch) |
| Wheel Weight | 42.24 |
| Wheel Hub Bore Size | 125.10mm |
Fuel Wheels Mutiny Matte Black with Gloss Bronze Lip 8-Lug Wheel; 20x10; -18mm Offset The Fuel Wheels Mutiny Matte Black with Gloss Bronze Lip 8-Lug Wheel; 20x10; -18mm Offset brings a flat black finish that gives the wheel a serious, tactical demeanor to the table, paired with a sharp, sculpted face that gives factory sheet metal a custom, personalized edge. Backed by the craftsmanship Fuel Wheels is known for, this wheel is put together to hold up on the road and on the show floor. Mounted up, the set transforms the stance and presence of the vehicle.
The 20x10 Fuel Wheels Mutiny Matte Black with Gloss Bronze Lip 8-Lug Wheel; 20x10; -18mm Offset is completed in a striking matte black finish with gloss bronze accents that will be the envy of everyone. The coating has been thoroughly tested to be able to withstand quite a lot, while looking amazing.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application This Fuel Wheels Mutiny Matte Black with Gloss Bronze Lip 8-Lug Wheel; 20x10; -18mm Offset, with a backspace of 4.791 Inch, 121.7mm; and bolt pattern of 8 x 170mm (8 x 6.69-Inch), gives the wheel a fitment geometry that keeps the tire sitting properly within the wheel well and supports consistent handling characteristics, and is designed to fit 2011-2016 F-250 Super Duty models. Sold individually.
Fuel Wheels FC404MX20108718N
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2011-2016 F-250 with 20x10 -18mm Wheels