Installation Time
(approx) 1 Hour
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$144.99 each
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Lexani |
| Tire Model | LXHT-206 |
| Tire Type | All-Season |
| Tire Size | 33" - 275/70R18 |
| Tire Diameter | 33 |
| Tire Load Index | 125 (3638 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | E |
| Tire Tread Depth | 18/32" |
| Tire Revs Per Mile | 610 |
| Tire Speed Rating | (S) Up to 112mph |
| Tire Weight | 33 |
| Wheel Diameter | 18 |
Premium Highway All Season. The Lexani LXHT-206 All Season Tire is engineered for SUVs, light trucks, and sport/utility vans that seek a quiet, comfortable, stable, and responsive ride. It is designed to provide excellent traction and control under a variety of weather conditions to ensure dependable year-round performance.
_x000D__x000D_Construction and Appearance. Utilizing the latest computer-aided technology, this tire includes enhanced shoulder treatments with lateral tread notches and a rigid center rib for improved traction and control. Its durable finish is designed to provide long-lasting wear, supported by a high treadwear rating and a robust all-season tread pattern.
_x000D__x000D_Installation. Installation is straightforward with standard tire mounting equipment, requiring no drilling or special tools. This tire fits typical SUV and light truck rims designed for the specified sizes.
_x000D__x000D_Warranty and Application. Comes with a 50,000-mile limited mileage warranty for P-Metric sizes only. Specifically fits 33" - LT275/70R18 size tires, ensuring compatibility with vehicles designed for this tire dimension.
Lexani LXST2061870020
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 1 Hour
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Sponsored