Installation Time
(approx) 45 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$755.00 each / $3,020.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | KMC |
| Wheel Model | Impact Forged Beadlock |
| Wheel Size | 17x9 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Stance | Flush |
| Wheel Offset | 25mm |
| Wheel Backspacing | 5.984 Inch, 152mm |
| Wheel Style | Beadlock |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Finish | Machined |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 135mm (6 x 5.31-Inch) |
KMC Impact Forged Beadlock Raw Machined 6-Lug Wheel; 17x9; 25mm Offset This wheel features aggressive, street-inspired styling that commands attention with its bold design language. The intricate detailing and modern aesthetic create a powerful visual impact on any vehicle. Its robust construction ensures long-lasting durability while maintaining a premium appearance.
This 17x9 KMC Impact Forged Beadlock Raw Machined 6-Lug Wheel; 17x9; 25mm Offset is completed in a striking finish that will be the envy of everyone. For added looks and strength, there is a clear coat that protects against whatever the road throws at you.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application. This KMC Impact Forged Beadlock Raw Machined 6-Lug Wheel; 17x9; 25mm Offset, with a backspacing of 5.984 Inch, 152mm and bolt pattern of 6 x 135mm (6 x 5.31-Inch), ensures proper wheel alignment and driving stability for your specific vehicle model. Designed to fit 2021-2026 F-150 models, this wheel is sold individually.
KMC KM445DX17906325
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 45 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Tech Guides:
Wheel & Tire Fitments For 2021-2026 F-150 with 17x9 25mm Wheels