FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$431.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | General |
| Tire Model | Grabber X3 |
| Tire Type | Mud-Terrain |
| Tire Size | 35" - 35x12.50R17 |
| Tire Diameter | 35 |
| Tire Load Index | 121 (3197 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | E |
| Tire Tread Depth | 21/32" |
| Tire Revs Per Mile | 577 |
| Tire Speed Rating | (Q) Up to 99mph |
| Tire Weight | 78.7 |
Bold and Confident Performance. Conquer any soft, loose terrain while giving your Super Duty an aggressive stance with this General Grabber X3 M/T Tire. This mud-terrain and off-road tire is engineered with DuraGen™ technology and an innovative tread pattern perfect for mud bogging, rock crawling, desert exploring, or driving through mountain trails.
Reinforced Traction. The multi-pitch pattern of this Grabber X3 M/T Tire is specifically engineered to dig into loose terrain and provide a better grip. It also comes with stone bumpers to eliminate the unwanted tire-picked stones that reduce the high-gripping surfaces. In addition, it is designed to deliver improved performance on wet and cold conditions, thanks to the siped tread configuration.
Heavy-Duty Construction. This General Grabber X3 M/T Tire is made to durably handle harsh off-road environments with the DuraGen™ Technology. It features a reinforced tire compound with excellent resistance to cuts and punctures. This construction also helps maintain flexibility in cold temperatures. Moreover, the multi-pitch block design contributes to a quieter highway ride.
Application. This General Grabber X3 M/T Tire is specifically designed to be used on all Ford F-250 Super Duty models.
General 04505850000
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box