FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$545.00 each / $2,180.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Fuel Wheels |
| Wheel Model | Mutiny |
| Wheel Size | 22x10 |
| Wheel Diameter | 22 Inch |
| Wheel Width | 10 Inches |
| Wheel Offset | -18mm |
| Wheel Backspacing | 4.791 Inch, 121.7mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 8 x 170mm (8 x 6.69-Inch) |
| Wheel Weight | 46.64 |
| Wheel Hub Bore Size | 125.10mm |
Fuel Wheels Mutiny Gloss Black Brushed Dark Tint 8-Lug Wheel; 22x10; -18mm Offset The Fuel Wheels Mutiny Gloss Black Brushed Dark Tint 8-Lug Wheel; 22x10; -18mm Offset brings a glossy black finish that projects a clean, assertive look to the table, paired with a crisp, contemporary look that pairs naturally with late-model sport coupes and sedans. As part of the Fuel Wheels lineup, this wheel is engineered and finished to the standards the brand is known for. Mounted up, the set transforms the stance and presence of the vehicle.
The 22x10 Fuel Wheels Mutiny Gloss Black Brushed Dark Tint 8-Lug Wheel; 22x10; -18mm Offset is completed in a striking gloss black brushed finish that will be the envy of everyone. The coating underwent thorough testing to be able to withstand the rigors of driving, while looking amazing.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application This Fuel Wheels Mutiny Gloss Black Brushed Dark Tint 8-Lug Wheel; 22x10; -18mm Offset, with a backspace of 4.791 Inch, 121.7mm; and bolt pattern of 8 x 170mm (8 x 6.69-Inch), gives the wheel a fitment geometry that keeps the tire sitting properly within the wheel well and supports consistent handling characteristics, and is designed to fit 2008-2010 F-250 Super Duty models. Sold individually.
Fuel Wheels FC404BT22108718N
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2008-2010 F-250 with 22x10 -18mm Wheels