FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$1,600.00 each / $6,400.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Artem |
| Wheel Model | Curva-F |
| Wheel Size | 26x14 |
| Wheel Diameter | 26 Inch |
| Wheel Width | 14 Inches |
| Wheel Offset | -76mm |
| Wheel Backspacing | 4.508 Inch, 114.5mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Finish | Polished, Mirrored |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 8 x 170mm (8 x 6.69-Inch) |
| Wheel Weight | Not Available |
| Wheel Hub Bore Size | 125.10mm |
Artem Curva-F Polished 8-Lug Wheel; Right Directional; 26x14; -76mm Offset The Artem Curva-F Polished 8-Lug Wheel; Right Directional; 26x14; -76mm Offset brings a fully polished surface that puts the metalwork front and center to the table, paired with a crisp, contemporary look that pairs naturally with late-model sport coupes and sedans. As part of the Artem lineup, this wheel is engineered and finished to the standards the brand is known for. Swapping to this wheel is one of the most visible changes an owner can make to the look of their build.
The 26x14 Artem Curva-F Polished 8-Lug Wheel; Right Directional; 26x14; -76mm Offset is completed in a striking polished finish that will be the envy of everyone. The coating underwent thorough testing to be able to withstand the rigors of driving, while looking amazing.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application This Artem Curva-F Polished 8-Lug Wheel; Right Directional; 26x14; -76mm Offset, with a backspace of 4.508 Inch, 114.5mm; and bolt pattern of 8 x 170mm (8 x 6.69-Inch), positions the wheel correctly relative to the brake and suspension components, which helps preserve alignment and predictable driving manners, and is designed to fit 2008-2010 F-250 Super Duty models. Sold individually.
Artem AF02-26148170-76PR
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2008-2010 F-250 with 26x14 -76mm Wheels