FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$496.00 each / $1,984.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Arena |
| Wheel Model | Violator |
| Wheel Size | 20x10 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 10 Inches |
| Wheel Offset | -18mm |
| Wheel Backspacing | 4.791 Inch, 121.7mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 8 x 170mm (8 x 6.69-Inch) |
| Wheel Weight | 44.33 |
| Wheel Hub Bore Size | 125.10mm |
Arena Violator Satin Black 8-Lug Wheel; 20x10; -18mm Offset The Arena Violator Satin Black 8-Lug Wheel; 20x10; -18mm Offset brings a flat black finish that gives the wheel a serious, tactical demeanor to the table, paired with a timeless silhouette that suits classic muscle and restomod projects alike. As part of the Arena lineup, this wheel is engineered and finished to the standards the brand is known for. The overall result is a wheel that changes the character of the vehicle as soon as it goes on.
The 20x10 Arena Violator Satin Black 8-Lug Wheel; 20x10; -18mm Offset is completed in a striking satin black finish that will be the envy of everyone. The coating has been thoroughly tested to be able to withstand quite a lot, while looking amazing.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application This Arena Violator Satin Black 8-Lug Wheel; 20x10; -18mm Offset, with a backspace of 4.791 Inch, 121.7mm; and bolt pattern of 8 x 170mm (8 x 6.69-Inch), positions the wheel correctly relative to the brake and suspension components, which helps preserve alignment and predictable driving manners, and is designed to fit 1999-2007 F-250 Super Duty models. Sold individually.
Arena A117200017N01801
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 1999-2007 F-250 with 20x10 -18mm Wheels