FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$469.99 each / $1,879.96 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Wheel Model | Raptor Style |
| Wheel Size | 20x9 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Stance | Stock |
| Wheel Offset | 30mm |
| Wheel Backspacing | 6.182 Inch, 157.1mm |
| Wheel Style | Raptor |
| Wheel Color | Chrome |
| Wheel Finish | Polished, Mirrored |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 135mm (6 x 5.31-Inch) |
Raptor Style Chrome 6-Lug Wheel; 20x9 is a testament to exquisite craftsmanship, offering a perfect blend of elegance and durability.
With a Polished, Mirrored Chrome finish, the 20x9 Raptor Style Chrome 6-Lug Wheel offers an elegant look while providing a shield against external conditions. This finish complements a range of vehicle colors, making it a versatile choice.
The One-Piece Aluminum Construction ensures that the wheel is both lightweight and robust. The properties of aluminum make it an excellent choice for wheels, offering durability and a smooth ride.
Application This F-150 Raptor Style Chrome 6-Lug Wheel; 20x9; 30mm Offset, with a backspace of 6.182 Inch, 157.1mm; and bolt pattern of 6 x 135mm (6 x 5.31-Inch), contributes to superior alignment, impeccable driving stability, and a precise fit with the vehicle model. It is designed to fit the 2015-2020 F-150. Sold individually.
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2015-2020 F-150 with 20x9 30mm Wheels