Installation Time
(approx) 30 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$97.28 each
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Features, Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Travelstar |
| Tire Model | EcoPath A/T |
| Tire Type | All-Season |
| Tire Size | 31" - 265/70R16 |
| Tire Diameter | 31 |
| Tire Load Index | 112 (2469 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | SL |
| Tire Tread Depth | 12/32" |
| Tire Revs Per Mile | 659 |
| Tire Speed Rating | (T) Up to 118mph |
| Tire Weight | 36 |
Versatile All-Terrain Traction. The Travelstar EcoPath A/T Tire delivers reliable performance for both on- and off-road driving, making it a great choice for light trucks. With an all-terrain tread design and 31-inch diameter, this tire offers confident traction, stability, and control across a variety of driving conditions.
Construction and Appearance. Built with aggressive shoulder blocks and a durable tread compound, this tire enhances grip on loose terrain while promoting even wear. The optimized tread pattern minimizes road noise and ensures a smooth, comfortable ride.
Installation. Installation is easy for professional tire shops or experienced DIYers. This tire is sized for 16-inch wheels with a 31-inch overall diameter—265/70R16.
Warranty. This product includes a 50,000-mile limited treadwear warranty.
Application. This Travelstar EcoPath A/T Tire fits 31-inch tire size - 265/70R16.
Travelstar LLSUV014
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 30 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Sponsored