FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
-5% $192.85 Was $203.00
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | NITTO |
| Tire Model | Dura Grappler |
| Tire Type | All-Terrain |
| Tire Size | 31" - 245/70R17 |
| Tire Diameter | 31 |
| Tire Load Index | 119 (2998 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | E |
| Tire Tread Depth | 16/32" |
| Tire Revs Per Mile | 662 |
| Tire Speed Rating | (R) Up to 106mph |
| Tire Weight | 44 |
| Wheel Diameter | 17 |
| UTQG Tire Rating | N/A |
| Tire Tread Pattern | Non-Directional |
| Minimum Wheel Width | 6.5" |
| Maximum Wheel Width | 8" |
Description. The Dura Grappler highway terrain tire was engineered for commercial grade on-road performance and longevity for your truck or SUV. Suitable for a wide variety of light trucks.
NITTO 205050
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored