Installation Time
(approx) 45 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$409.99 each
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Michelin |
| Tire Model | Defender LTX M/S 2 |
| Tire Type | All-Season |
| Tire Size | 33" - 285/65R18 |
| Tire Diameter | 33 |
| Tire Load Index | 125 (3638 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | E |
| Tire Tread Depth | 14/32" |
| Tire Revs Per Mile | 619 |
| Tire Speed Rating | (S) Up to 112mph |
| Tire Weight | 53.9 |
Premium All-Season Durability. The Michelin Defender LTX M/S 2 All-Season Tire in LT285/65R18 is built to deliver exceptional on-road performance and long-term dependability for trucks, and vans. With a 33-inch overall diameter, this tire provides excellent traction, even under heavy loads, and is engineered to meet the demands of today's more powerful vehicles.
Construction and Appearance. Designed with Michelin's advanced tread compounds, the Defender LTX M/S 2 offers impressive longevity, fuel efficiency, and dependable grip in dry, wet, and light winter conditions. Its optimized tread pattern helps reduce road noise, delivering a quiet and comfortable ride, while reinforced construction ensures it handles the torque and weight of larger vehicles with ease.
Installation. Installation is easy and compatible with standard 18-inch wheels. Professional mounting and balancing are recommended to ensure the best ride quality and tire wear.
Application. This Michelin Defender LTX M/S 2 All-Season Tire fits 33-inch tire size to LT285/65R18.
Michelin 10763
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 45 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box