FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$279.99 each / $1,119.96 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Mayhem Wheels |
| Wheel Model | Vector |
| Wheel Size | 17x9 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 18mm |
| Wheel Backspacing | 5.709 Inch, 145mm |
| Wheel Style | Simulated Beadlock |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 8 x 180mm (8 x 7.08661-Inch) |
Mayhem Wheels Vector Gloss Black 8-Lug Wheel; 17x9; 18mm Offset Wrapped in a lustrous gloss black finish, this wheel brings a confident, streamlined presence to any truck. As part of the Mayhem Wheels lineup, the Vector showcases the brand's dedication to both form and function. This wheel is a solid choice for truck owners who want to upgrade their look without compromising on durability.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 17x9 Mayhem Wheels Vector Gloss Black 8-Lug Wheel; 17x9; 18mm Offset is completed in a striking gloss black finish that will be the envy of everyone. For added durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Mayhem Wheels Vector Gloss Black 8-Lug Wheel; 17x9; 18mm Offset features a backspacing of 5.709 Inch, 145mm and a bolt pattern of 8 x 180mm (8 x 7.08661-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2011-2014 Sierra 2500 HD models and is sold individually.
Mayhem Wheels 8310-7978GB
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2007-2014 Sierra 2500 with 17x9 18mm Wheels