FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$219.99 each / $879.96 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Mammoth |
| Wheel Model | Vex |
| Wheel Size | 18x9 |
| Wheel Diameter | 18 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 0mm |
| Wheel Backspacing | 5 Inch, 127mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 8 x 180mm (8 x 7.08661-Inch) |
Mammoth Wheels Vex Series Wheel. Mammoth Wheels Vex Series Wheel features a concave face, with a criss-cross mesh spoke design and simulated hardware accents around the circumference for rugged looks. A Mammoth Wheel branded center cap is included. This Vex Series Wheel is perfectly suited for all applications.
Satin Black Finish with Machined Accents. This Mammoth Wheel is completed in a high quality black finish with machined accents for a striking contrast in appearance that everyone will envy. For added protection and good looks, this Wheel features a durable, satin clear coat that is tough enough to stand up against the hazards of everyday driving - including road chips and pitting.
One-Piece Cast Aluminum Construction. This Mammoth Wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring a molten aluminum alloy into a wheel mold or form utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This Mammoth Vex Satin Black 8-Lug Wheel; 18x9; 0mm Offset is designed to fit 2011-2014 GMC Sierra 2500 HD models. Sold individually.
Mammoth HS69456
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2007-2014 Sierra 2500 with 18x9 0mm Wheels