FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$445.00 each / $1,780.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | KMC |
| Wheel Model | Torx |
| Wheel Size | 17x8.5 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 8.50 Inches |
| Wheel Offset | 25mm |
| Wheel Backspacing | 5.734 Inch, 145.6mm |
| Wheel Style | Simulated Beadlock |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
| Wheel Weight | 31.9 |
| Wheel Hub Bore Size | 106.10mm |
KMC Torx Gloss Silver with Machined Face 6-Lug Wheel; 17x8.5; 25mm Offset The KMC Torx Gloss Silver with Machined Face 6-Lug Wheel; 17x8.5; 25mm Offset brings exposed machined surfaces that bring a crisp, engineered character to the design to the table, paired with a crisp, contemporary look that pairs naturally with late-model sport coupes and sedans. As part of the KMC lineup, this wheel is engineered and finished to the standards the brand is known for. The overall result is a wheel that changes the character of the vehicle as soon as it goes on.
The 17x8.5 KMC Torx Gloss Silver with Machined Face 6-Lug Wheel; 17x8.5; 25mm Offset is completed in a striking gloss silver finish with a steel machined face that will be the envy of everyone. The coating underwent thorough testing to be able to withstand the rigors of driving, while looking amazing.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application This KMC Torx Gloss Silver with Machined Face 6-Lug Wheel; 17x8.5; 25mm Offset, with a backspace of 5.734 Inch, 145.6mm; and bolt pattern of 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch), is chosen to work with the hub and suspension geometry of the intended vehicle, helping keep steering feel and tracking where the factory set them, and is designed to fit 2019-2026 Silverado 1500 models. Sold individually.
KMC KM553SD17856825
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2019-2026 Silverado 1500 with 17x8.5 25mm Wheels