Installation Time
(approx) 30 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$246.00 each
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Ironman |
| Tire Model | All Country MT-X |
| Tire Type | Mud-Terrain |
| Tire Size | 33" - 33x12.50R20 |
| Tire Diameter | 33 |
| Tire Load Index | 119 (2998 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | F |
| Tire Tread Depth | 21/32" |
| Tire Revs Per Mile | 621 |
| Tire Speed Rating | (Q) Up to 99mph |
| Tire Weight | 72.1 |
Rugged Traction, On and Off-Road. The Ironman All Country MT-X Mud-Terrain Tire delivers serious off-road capability with a design engineered for challenging terrain. Built for mud, rocks, and snow, this tire features an aggressive tread and sidewall layout that not only looks tough but performs when you need it most. Despite its rugged off-road strength, it's also designed to provide a quiet, stable ride on paved surfaces.
Construction and Appearance. Constructed using a next-generation compound and profile, the MT-X offers long-lasting durability and resistance to cuts and chips. The interlocking "hook" shaped center tread blocks maximize grip and self-cleaning, while the staggered shoulder lugs and bold sidewall design offer added traction and protection. The aggressive styling adds a commanding look to any lifted truck build.
Installation. Installation is easy with standard mounting and balancing procedures. This tire is sized to fit 20-inch wheels with a 33-inch overall diameter — 33x12.50R20.
Application. This Ironman All Country MT-X Mud-Terrain Tire fits 33-inch tire size applications to 33x12.50R20.
Ironman 98783
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 30 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Tech Guides: