Installation Time
(approx) 30 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$238.99 each
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Features, Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Hankook |
| Tire Model | Dynapro HT2 |
| Tire Type | All-Season |
| Tire Size | 33" - 265/70R18 |
| Tire Diameter | 33 |
| Tire Load Index | 116 (2756 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | SL |
| Tire Tread Depth | 13/32" |
| Tire Revs Per Mile | 619 |
| Tire Speed Rating | (T) Up to 118mph |
| Tire Weight | 39 |
| Wheel Diameter | 18 |
Highway All-Season Reliability. The Hankook Dynapro HT2 Tire is a premium option designed to deliver a smooth, quiet, and stable ride for crossovers, and light trucks. Engineered for long-distance comfort and year-round dependability, it provides excellent handling and durability at highway speeds while maintaining traction in varied weather conditions.
Construction and Appearance. Built with reinforced sidewalls and high-strength belts, the Dynapro HT2 ensures durability and responsive steering. Its computer-optimized tread pattern reduces road noise while evenly distributing contact pressure to promote consistent tread wear. Four circumferential grooves enhance water evacuation, reducing the risk of hydroplaning and improving wet-weather performance.
Installation. Installation is easy and compatible with standard tire mounting equipment. Any professional tire shop can mount and balance the tire without modifications.
Application. This Hankook Dynapro HT2 Tire fits 33-inch tire size - 265/70R18.
Hankook 1034043
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 30 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Sponsored