Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$460.00 each / $1,840.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Fuel Wheels |
| Wheel Model | Vapor |
| Wheel Size | 20x10 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 10 Inches |
| Wheel Stance | Very Aggressive |
| Wheel Offset | -18mm |
| Wheel Backspacing | 4.792 Inch, 121.8mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 135mm (6 x 5.31-Inch) |
Lasting Impression. Do you want to achieve a one-of-a-kind appearance for your Ford F-150 truck? If so, install the Fuel Wheels Vapor Matte Black 6-Lug Wheel - 20x10 which features a captivating split 6-spokes concave design for that lasting impression and transform the look of your truck.
Premium Matte Finishing. With this Fuel Wheels Vapor Black 6-Lug Wheel, you do not need to worry about your brake dust getting to your wheels as the black matte finish of the wheel will make the brake dust barely discernible. This quality finish also protects your wheel from scratch and corrosion from debris and rocks making this wheel an ideal off-road option.
Cast Construction. Fuel Wheels has engineered this wheel using cast aluminum for the light weight and strength of this wheel. The wheel has an offset of -18 and a 4.76-inch back space that is ideal for lifted trucks for a perfect fitment.
Application. This Fuel Wheels Vapor Matte Black 6-Lug Wheel - 20x10 is designed to fit 2015-2020 Ford F-150 models. Sold individually.
Shop All Truck Parts And Accessories
Shop All Truck Wheels
Shop All Truck Tires
Fuel Wheels D56020009846
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Tech Guides:
Wheel & Tire Fitments For 2015-2020 F-150 with 20x10 -18mm Wheels