FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$439.00 each / $1,756.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Fuel Wheels |
| Wheel Model | Surge |
| Wheel Size | 20x9 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Stance | Flush |
| Wheel Offset | 20mm |
| Wheel Backspacing | 5.787 Inch, 147mm |
| Wheel Style | Simulated Beadlock |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 135mm (6 x 5.31-Inch) |
| Wheel Weight | 41.44 |
| Wheel Hub Bore Size | 87.10mm |
Fuel Wheels Surge Gloss Silver with Machined Face 6-Lug Wheel; 20x9; 20mm Offset The Fuel Wheels Surge Gloss Silver with Machined Face 6-Lug Wheel; 20x9; 20mm Offset brings exposed machined surfaces that bring a crisp, engineered character to the design to the table, paired with a tough, purposeful geometry that looks at home on overlanders and weekend trail rigs. As part of the Fuel Wheels lineup, this wheel is engineered and finished to the standards the brand is known for. Swapping to this wheel is one of the most visible changes an owner can make to the look of their build.
The 20x9 Fuel Wheels Surge Gloss Silver with Machined Face 6-Lug Wheel; 20x9; 20mm Offset is completed in a striking gloss silver finish with a steel machined face that will be the envy of everyone. The coating underwent thorough testing to be able to withstand the rigors of driving, while looking amazing.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application This Fuel Wheels Surge Gloss Silver with Machined Face 6-Lug Wheel; 20x9; 20mm Offset, with a backspace of 5.787 Inch, 147mm; and bolt pattern of 6 x 135mm (6 x 5.31-Inch), positions the wheel correctly relative to the brake and suspension components, which helps preserve alignment and predictable driving manners, and is designed to fit 2015-2020 F-150 models. Sold individually.
Fuel Wheels FC881SD20906320
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2015-2020 F-150 with 20x9 20mm Wheels