FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$345.00 each / $1,380.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Fifteen52 |
| Wheel Model | Turbomac HD Classic |
| Wheel Size | 17x8.5 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 8.50 Inches |
| Wheel Stance | Flush |
| Wheel Offset | 0mm |
| Wheel Backspacing | 4.75 Inch, 120.6mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | White, Yellow, Tan |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 135mm (6 x 5.31-Inch) |
| Wheel Weight | 26.32 |
| Wheel Hub Bore Size | 87.10mm |
Fifteen52 Turbomac HD Classic Gloss White 6-Lug Wheel; 17x8.5; 0mm Offset The premium finish on this wheel adds visual depth and character to any SUV. The Turbomac HD Classic upholds Fifteen52's reputation for delivering wheels that balance visual impact with reliable build quality. It complements the rugged character of an SUV, adding a custom-tailored appearance that stands out on or off the road.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 17x8.5 Fifteen52 Turbomac HD Classic Gloss White 6-Lug Wheel; 17x8.5; 0mm Offset is completed in a striking white finish that will be the envy of everyone. For added durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Fifteen52 Turbomac HD Classic Gloss White 6-Lug Wheel; 17x8.5; 0mm Offset features a backspacing of 4.75 Inch, 120.6mm and a bolt pattern of 6 x 135mm (6 x 5.31-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2004-2008 Ford F-150 models and is sold individually.
Fifteen52 THCCW-78565-00
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2004-2008 F-150 with 17x8.5 0mm Wheels