      The full variable crossover switch lets you customize your audio settings to your preferences for enhanced audio clarity across all frequencies. You also have the ability to adjust the amplifier's 45Hz Bass Boost level up to 12dB. Fine tune these levels with the convenient remote level knob control!
      The ION700.2D has power ratings of 700W at 4-ohm bridged, 2 x 350W at 2 ohms, and 2 x 240W at 4 ohms; perfect power ratings to turbocharge every component in your system!