FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$478.00 each / $1,912.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Black Rhino |
| Wheel Model | Basin |
| Wheel Size | 17x8.5 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 8.50 Inches |
| Wheel Stance | Flush |
| Wheel Offset | 0mm |
| Wheel Backspacing | 4.75 Inch, 120.6mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 135mm (6 x 5.31-Inch) |
| Wheel Weight | 25.79 |
| Wheel Hub Bore Size | 87.10mm |
Black Rhino Basin Gloss Silver with Machined Face 6-Lug Wheel; 17x8.5; 0mm Offset The Black Rhino Basin Gloss Silver with Machined Face 6-Lug Wheel; 17x8.5; 0mm Offset brings machined face details that add depth and dimension against the darker base finish to the table, paired with a crisp, contemporary look that pairs naturally with late-model sport coupes and sedans. As part of the Black Rhino lineup, this wheel is engineered and finished to the standards the brand is known for. Mounted up, the set transforms the stance and presence of the vehicle.
The 17x8.5 Black Rhino Basin Gloss Silver with Machined Face 6-Lug Wheel; 17x8.5; 0mm Offset is completed in a striking gloss silver finish with a steel machined face that will be the envy of everyone. The coating underwent thorough testing to be able to withstand the rigors of driving, while looking amazing.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application This Black Rhino Basin Gloss Silver with Machined Face 6-Lug Wheel; 17x8.5; 0mm Offset, with a backspace of 4.75 Inch, 120.6mm; and bolt pattern of 6 x 135mm (6 x 5.31-Inch), gives the wheel a fitment geometry that keeps the tire sitting properly within the wheel well and supports consistent handling characteristics, and is designed to fit 2015-2020 F-150 models. Sold individually.
Black Rhino BR036SD17856300
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2015-2020 F-150 with 17x8.5 0mm Wheels