FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$363.00 each / $1,452.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Black Rhino |
| Wheel Model | Tembo |
| Wheel Size | 17x8.5 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 8.50 Inches |
| Wheel Stance | Stock |
| Wheel Offset | 25mm |
| Wheel Backspacing | 5.734 Inch, 145.6mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Gunmetal, Gray |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 135mm (6 x 5.31-Inch) |
| Wheel Weight | 31.46 |
| Wheel Hub Bore Size | 87.10mm |
Black Rhino Tembo Grayspace 6-Lug Wheel; 17x8.5; 25mm Offset The Black Rhino Tembo Grayspace 6-Lug Wheel; 17x8.5; 25mm Offset brings a carefully executed finish that brings a premium visual tone to the build to the table, paired with a sharp, sculpted face that gives factory sheet metal a custom, personalized edge. Black Rhino builds this wheel with the kind of attention to finish quality and consistency that owners expect from a name known for premium aftermarket hardware. It's the kind of upgrade that noticeably reshapes how the vehicle looks in the driveway and on the street.
The 17x8.5 Black Rhino Tembo Grayspace 6-Lug Wheel; 17x8.5; 25mm Offset is completed in a striking grayspace finish that will be the envy of everyone. The coating underwent thorough testing to be able to withstand the rigors of driving, while looking amazing.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application This Black Rhino Tembo Grayspace 6-Lug Wheel; 17x8.5; 25mm Offset, with a backspace of 5.734 Inch, 145.6mm; and bolt pattern of 6 x 135mm (6 x 5.31-Inch), positions the wheel correctly relative to the brake and suspension components, which helps preserve alignment and predictable driving manners, and is designed to fit 2004-2008 F-150 models. Sold individually.
Black Rhino BR037AX17856325
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2004-2008 F-150 with 17x8.5 25mm Wheels