FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$423.00 each / $1,692.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Black Rhino |
| Wheel Model | Sol |
| Wheel Size | 17x8 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 8 Inches |
| Wheel Stance | Stock |
| Wheel Offset | 20mm |
| Wheel Backspacing | 5.287 Inch, 134.3mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 135mm (6 x 5.31-Inch) |
| Wheel Weight | 26.12 |
| Wheel Hub Bore Size | 87.10mm |
Black Rhino Sol Matte Black 6-Lug Wheel; 17x8; 20mm Offset The Black Rhino Sol Matte Black 6-Lug Wheel; 17x8; 20mm Offset brings a flat black finish that gives the wheel a serious, tactical demeanor to the table, paired with a crisp, contemporary look that pairs naturally with late-model sport coupes and sedans. As part of the Black Rhino lineup, this wheel is engineered and finished to the standards the brand is known for. Swapping to this wheel is one of the most visible changes an owner can make to the look of their build.
The 17x8 Black Rhino Sol Matte Black 6-Lug Wheel; 17x8; 20mm Offset is completed in a striking matte black finish that will be the envy of everyone. The coating has been thoroughly tested to be able to withstand quite a lot, while looking amazing.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application This Black Rhino Sol Matte Black 6-Lug Wheel; 17x8; 20mm Offset, with a backspace of 5.287 Inch, 134.3mm; and bolt pattern of 6 x 135mm (6 x 5.31-Inch), gives the wheel a fitment geometry that keeps the tire sitting properly within the wheel well and supports consistent handling characteristics, and is designed to fit 2004-2008 F-150 models. Sold individually.
Black Rhino BR031MX17806320
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2004-2008 F-150 with 17x8 20mm Wheels