FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$423.00 each / $1,692.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Black Rhino |
| Wheel Model | Sol |
| Wheel Size | 17x9 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Stance | Flush |
| Wheel Offset | 12mm |
| Wheel Backspacing | 5.472 Inch, 139mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | White, Yellow, Tan |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 135mm (6 x 5.31-Inch) |
| Wheel Weight | 26.23 |
| Wheel Hub Bore Size | 87.10mm |
Black Rhino Sol Gloss White 6-Lug Wheel; 17x9; 12mm Offset The Black Rhino Sol Gloss White 6-Lug Wheel; 17x9; 12mm Offset brings a carefully executed finish that brings a premium visual tone to the build to the table, paired with a crisp, contemporary look that pairs naturally with late-model sport coupes and sedans. Backed by the craftsmanship Black Rhino is known for, this wheel is put together to hold up on the road and on the show floor. Mounted up, the set transforms the stance and presence of the vehicle.
The 17x9 Black Rhino Sol Gloss White 6-Lug Wheel; 17x9; 12mm Offset is completed in a striking gloss white finish that will be the envy of everyone. The coating underwent thorough testing to be able to withstand the rigors of driving, while looking amazing.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application This Black Rhino Sol Gloss White 6-Lug Wheel; 17x9; 12mm Offset, with a backspace of 5.472 Inch, 139mm; and bolt pattern of 6 x 135mm (6 x 5.31-Inch), gives the wheel a fitment geometry that keeps the tire sitting properly within the wheel well and supports consistent handling characteristics, and is designed to fit 2004-2008 F-150 models. Sold individually.
Black Rhino BR031WX17906312
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2004-2008 F-150 with 17x9 12mm Wheels