FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$668.00 each / $2,672.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Black Rhino |
| Wheel Model | Echo Trail Lock Beadlock |
| Wheel Size | 17x8.5 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 8.50 Inches |
| Wheel Stance | Stock |
| Wheel Offset | 25mm |
| Wheel Backspacing | 5.734 Inch, 145.6mm |
| Wheel Style | Beadlock |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 135mm (6 x 5.31-Inch) |
| Wheel Weight | 41.01 |
| Wheel Hub Bore Size | 87.10mm |
Black Rhino Echo Trail Lock Beadlock Hyper Silver with Machined Face 6-Lug Wheel; 17x8.5; 25mm Offset The Black Rhino Echo Trail Lock Beadlock Hyper Silver with Machined Face 6-Lug Wheel; 17x8.5; 25mm Offset brings exposed machined surfaces that bring a crisp, engineered character to the design to the table, paired with a clean, modern spoke pattern that complements everything from street builds to daily drivers. As part of the Black Rhino lineup, this wheel is engineered and finished to the standards the brand is known for. Mounted up, the set transforms the stance and presence of the vehicle.
The 17x8.5 Black Rhino Echo Trail Lock Beadlock Hyper Silver with Machined Face 6-Lug Wheel; 17x8.5; 25mm Offset is completed in a striking hyper silver finish with machined accents that will be the envy of everyone. The coating underwent thorough testing to be able to withstand the rigors of driving, while looking amazing.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application This Black Rhino Echo Trail Lock Beadlock Hyper Silver with Machined Face 6-Lug Wheel; 17x8.5; 25mm Offset, with a backspace of 5.734 Inch, 145.6mm; and bolt pattern of 6 x 135mm (6 x 5.31-Inch), positions the wheel correctly relative to the brake and suspension components, which helps preserve alignment and predictable driving manners, and is designed to fit 2004-2008 F-150 models. Sold individually.
Black Rhino BR200SD17856325
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2004-2008 F-150 with 17x8.5 25mm Wheels