FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$450.00 each / $1,800.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Arena |
| Wheel Model | Hustle |
| Wheel Size | 20x9 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 20mm |
| Wheel Backspacing | 5.787 Inch, 147mm |
| Wheel Style | Simulated Beadlock |
| Wheel Color | Bronze, Gold, Copper |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 8 x 180mm (8 x 7.08661-Inch) |
| Wheel Weight | 51.3 |
| Wheel Hub Bore Size | 124.20mm |
Arena Hustle Smoked Bronze Center with Satin Black Lip 8-Lug Wheel; 20x9; 20mm Offset Featuring an attractive bronze finish, this wheel offers a bold departure from traditional colors on any truck. As part of the Arena lineup, the Hustle Smoked showcases the brand's dedication to both form and function. It complements the bold proportions of a truck, adding a purposeful, upgraded appearance to your setup.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 20x9 Arena Hustle Smoked Bronze Center with Satin Black Lip 8-Lug Wheel; 20x9; 20mm Offset is completed in a striking bronze finish with a satin black lip. For durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Arena Hustle Smoked Bronze Center with Satin Black Lip 8-Lug Wheel; 20x9; 20mm Offset features a backspacing of 5.787 Inch, 147mm and a bolt pattern of 8 x 180mm (8 x 7.08661-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2011-2014 Sierra 2500 HD models and is sold individually.
Arena A109209018P02015
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2007-2014 Sierra 2500 with 20x9 20mm Wheels