FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$525.00 each / $2,100.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Arena |
| Wheel Model | Battle |
| Wheel Size | 22x10 |
| Wheel Diameter | 22 Inch |
| Wheel Width | 10 Inches |
| Wheel Offset | -18mm |
| Wheel Backspacing | 4.791 Inch, 121.7mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 135mm (6 x 5.31-Inch) |
| Wheel Weight | 53.46 |
| Wheel Hub Bore Size | 87.12mm |
Arena Battle Glossy Black 6-Lug Wheel; 22x10; -18mm Offset The Arena Battle Glossy Black 6-Lug Wheel; 22x10; -18mm Offset brings a carefully executed finish that brings a premium visual tone to the build to the table, paired with a crisp, contemporary look that pairs naturally with late-model sport coupes and sedans. Backed by the craftsmanship Arena is known for, this wheel is put together to hold up on the road and on the show floor. The overall result is a wheel that changes the character of the vehicle as soon as it goes on.
The 22x10 Arena Battle Glossy Black 6-Lug Wheel; 22x10; -18mm Offset is completed in a striking gloss black finish that will be the envy of everyone. The coating has been thoroughly tested to be able to withstand quite a lot, while looking amazing.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application This Arena Battle Glossy Black 6-Lug Wheel; 22x10; -18mm Offset, with a backspace of 4.791 Inch, 121.7mm; and bolt pattern of 6 x 135mm (6 x 5.31-Inch), gives the wheel a fitment geometry that keeps the tire sitting properly within the wheel well and supports consistent handling characteristics, and is designed to fit 2004-2008 F-150 models. Sold individually.
Arena A114220089N01802
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2004-2008 F-150 with 22x10 -18mm Wheels