FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
-5% $287.84 Was $302.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | AMP |
| Tire Model | Terrain Attack A/T A |
| Tire Type | All-Terrain |
| Tire Size | 33" - 33x12.50R22 |
| Tire Diameter | 33 |
| Tire Load Index | 121 (3197 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | E |
| Tire Tread Depth | 15/32" |
| Tire Revs Per Mile | 611 |
| Tire Speed Rating | (R) Up to 106mph |
| Tire Weight | 60 |
| Wheel Diameter | 22 |
| UTQG Tire Rating | N/A |
| Tire Tread Pattern | Non-Directional |
| Minimum Wheel Width | 8.5" |
| Maximum Wheel Width | 11" |
Description. With an off-road attitude and smooth on-road characteristics, the AMP Terrain Attack A/T A is the ultimate adventure tire. The performance tread design features a multi-block pattern that delivers stable control in a wide variety of environments and terrain. With a large selection of sizing and a 40,000 mile warranty, let the Terrain Attack take you on every journey.
AMP 33-125022AMP/CA3
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Sponsored