FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$469.22
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Firestone |
| Tire Model | Destination MT2 |
| Tire Type | Mud-Terrain |
| Tire Size | 34" - 315/70R17 |
| Tire Diameter | 34 |
| Tire Load Index | 121 (3197 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | E |
| Tire Tread Depth | 21/32" |
| Tire Revs Per Mile | 587 |
| Tire Speed Rating | (Q) Up to 99mph |
| Tire Weight | 66.83 |
Description. Wherever the trail takes you, Firestone Destination M/T2 tires help grip slick, muddy, and snow-covered surfaces. Made for off-roading, these tires are complete with mud and stone rejector technology and a 3-ply sidewall construction. The terrain may be tough, but these tires are tougher.
Firestone 5397
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box