Installation Time
(approx) 45 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$357.15 each / $1,428.60 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | XF Offroad |
| Wheel Model | XF-230 |
| Wheel Size | 18x9 |
| Wheel Diameter | 18 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 12mm |
| Wheel Backspacing | 5.472 Inch, 139mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 139.7mm (5 x 5.5-Inch) |
| Wheel Weight | Not Available |
| Wheel Hub Bore Size | 78.10mm |
XF Offroad XF-230 Gloss Black and Machined 5-Lug Wheel; 18x9; 12mm Offset This wheel features sophisticated styling that enhances your vehicle's appearance with refined design elements and premium craftsmanship. Its distinctive aesthetic provides an upgraded look that complements a wide range of vehicles. The thoughtful engineering ensures a proper fit while delivering lasting visual appeal.
This 18x9 XF Offroad XF-230 Gloss Black and Machined 5-Lug Wheel; 18x9; 12mm Offset is completed in a gloss black finish with steel machined accents that will be the envy of everyone. For added looks and strength, there is a clear coat that protects against whatever the road throws at you.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application. This XF Offroad XF-230 Gloss Black and Machined 5-Lug Wheel; 18x9; 12mm Offset, with a backspacing of 5.472 Inch, 139mm and bolt pattern of 5 x 139.7mm (5 x 5.5-Inch), ensures proper wheel alignment and driving stability for your specific vehicle model. Designed to fit 2005-2011 Dakota models, this wheel is sold individually.
XF Offroad XF-23018904312BM
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 45 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2005-2011 Dakota with 18x9 12mm Wheels