FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$549.65 each / $2,198.60 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | XF Offroad |
| Wheel Model | XF-214 |
| Wheel Size | 22x12 |
| Wheel Diameter | 22 Inch |
| Wheel Width | 12 Inches |
| Wheel Offset | -44mm |
| Wheel Backspacing | 4.768 Inch, 121.1mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 139.7mm (5 x 5.5-Inch) |
XF-214 Off-road Series Wheel. The XF Off-road XF-214 Series Wheel features a bold 6-spoke design with inserts that extend from the center cap to the lip giving the wheel a rugged concave look. Simulated bead lock accents around the circumference of the outer lip add to the rugged appearance. An XF Off-road branded center cap is included. This XF-214 Series Wheel is perfectly suited for both street and off-road applications.
Gloss Black Finish with Gloss Black Inserts. This XF Off-road Wheel has a high quality, black finish that features black insert accents for an impressive appearance. For added protection and good looks, this Wheel is completed in a durable, gloss clear coat that is tough enough to stand up against the hazards of everyday driving - including road chips and pitting.
One-Piece Low Pressure Cast Wheel. XF's Off-Road Series Wheels are manufactured using low pressure casting. Low pressure casting is a process that uses positive pressure to draw molten aluminum into the wheel mold faster. This results in a finished product that has improved structural properties (increased density) and a lighter weight over common gravity cast wheels.
Application. This XF Offroad XF-214 Gloss Black with Gloss Black Inserts 5-Lug Wheel; 22x12; -44mm Offset is designed to fit 2005-2011 Dodge Dakota. Sold individually.
XF Offroad XF-214221251397150-44GBBIS
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2005-2011 Dakota with 22x12 -44mm Wheels