FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$341.26 each / $1,365.04 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | XF Offroad |
| Wheel Model | XF-212 |
| Wheel Size | 20x9 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | -12mm |
| Wheel Backspacing | 4.528 Inch, 115mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 139.7mm (5 x 5.5-Inch) |
XF-212 Off-road Series Wheel. The XF Off-road XF-212 Series Wheel features a bold 10-spoke design that extends to the outer lip to exaggerate the overall size of the wheel. The simulated bead lock accents around the circumference of the lip adds to the wheels rugged good looks. An XF Off-road branded center cap is included. This XF-212 Series Wheel is perfectly suited for both street and off-road applications.
Satin Black Finish. This XF Off-road is completed in a high quality black finish for an aggressive appearance that will make others green with envy. For added protection and good looks, this Wheel features a durable, satin clear coat that is tough enough to stand up against the hazards of everyday driving - including road chips and pitting.
One-Piece Low Pressure Cast Wheel. XF's Off-Road Series Wheels are manufactured using low pressure casting. Low pressure casting is a process that uses positive pressure to draw molten aluminum into the wheel mold faster. This results in a finished product that has improved structural properties (increased density) and a lighter weight over common gravity cast wheels.
Application. This XF Offroad XF-212 Satin Black 5-Lug Wheel; 20x9; -12mm Offset is designed to fit 2005-2011 Dodge Dakota models. Sold individually.
XF Offroad XF-212209051397150-12SB
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2005-2011 Dakota with 20x9 -12mm Wheels