FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
-10% $343.84 each / $1,375.36 Set of 4 Was $382.05 each
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Voxx |
| Wheel Model | Sotto |
| Wheel Size | 20x8.5 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 8.50 Inches |
| Wheel Offset | 18mm |
| Wheel Backspacing | 5.459 Inch, 138.7mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
Sotto Gloss Black 6-Lug Wheel; 20x8.5; 18mm OffsetThe Sotto Gloss Black 6-Lug Wheel offers a sleek and sophisticated look, elevating the vehicle’s presence with its distinct design. Crafted with precision, it complements the aesthetic, adding a touch of elegance to the vehicle’s overall appearance.
The 20x8.5 Voxx Sotto Gloss Black 6-Lug Wheel is completed in a high-quality gloss black finish for an aggressive appearance that will be the envy of everyone. For added protection and good looks, there is a durable clear coat that withstands the rigors of everyday driving.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application. This Voxx wheel, Sotto Gloss Black 6-Lug Wheel; 20x8.5; 18mm Offset, features a backspace of 5.459 Inch, 138.7mm and a bolt pattern of 6 x 139.7mm . These specifications help ensure proper wheel alignment and enhance driving stability. It is designed to fit the 2024-2026 Ranger models. Sold individually.
Voxx SOT 285-6009-18 GB
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2024-2026 Ranger with 20x8.5 18mm Wheels